NEWS

JPK czyli jednolity plik kontrolny. Czym jest?

JPK to zbiór danych finansowych /dokumentów księgowych utworzony za pomocą specjalnego programu komputerowego. Jednolity plik kontrolny ma konkretny format i układ. Dane te przesyłane są organom kontrolnym tylko i wyłącznie w wersji elektronicznej. Na obecną chwilę JPK składa się z 7 struktur.

Do czego jest potrzebny i w jakim celu został stworzony?

Został stworzony przez Ministerstwo Finansów dzięki czemu przedsiębiorcy mają możliwość przesyłania informacji do urzędu skarbowego w formie elektronicznej a co za tym idzie ma znacząco ułatwić pracę firmom oraz uściślić cały polski system podatkowy. JPK ma zmniejszyć również koszty operacji. Jest to stanowczo szybszy i komfortowy sposób niż dotychczas.

Kogo obowiązuje?

JPK_VAT zaczął obowiązywać makro przedsiębiorstwa już od 1 lipca 2016. Od 1 stycznia 2017 r. małe i średnie przedsiębiorstwa. Już niedługo bo od 1 stycznia 2018 roku wszyscy podatnicy będą zobowiązani wysyłać JPK_VAT, czyli ewidencję zakupu i sprzedaży VAT. A od 1 lipca 2018 roku podatnicy będą zmuszeni wysyłać pozostałe struktury takie jak: księgi rachunkowe- JPK_KR, wyciąg bankowy- JPK_WB, magazyn- JPK_MAG, faktury VAT- JPK_FA, podatkowa księga przychodów i rozchodówJPK_PKPIR oraz ewidencja przychodów-JPK_EWP.

Co grozi za nie wysłanie JPK?

Za niewysłanie danych w formie JPK grozi kara do 3 tyś. Zł. Nieterminowe złożenie JPK także podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych. Stawki te ustalane są indywidualnie przez sąd. Obecnie maksymalna kara może pozbawić przedsiebiorce nawet do 3 milionów złotych. Aby uniknąć nie przyjemnych sytuacji warto wyposażyć swoją firmę w program do sporządzania i wysyłania jednolitych plików kontrolnych. Warto pamiętać też o przechowywaniu tych danych do czasu kiedy nie poprosi nas o nie odpowiedni organ kontrolny. 

<< Wróć do poprzedniej strony

Kancelaria Księgowa Meritumm

ul. Juliusza Słowackiego 34a
Telefon (+48 33) 810 33 48
698 888 990, 698 888 991
e-mail: biuro@meritumsc.pl

Zobacz również